from 956 Kč
Book Now

Arild House

Bakkan Wahl, Valsnesveien, Oksvoll, Norway
Not Rated

Duration

1 day

Water type

Salt water

Group Size

6

Languages

Czech, English, Norwegian

Overview

Price 2400 NOK / day incl. 2 boats 40 HP Honda with echo sounder
The price includes bedclothes, towels, a place in the boat (3-4 fishermen catch in one boat) and the services of a Czech delegate.

DESCRIPTION

Bakkan Wahl is a registered campsite with the possibility of exporting 20kg fillets per person.
This location is located 120km NW of Trondheim on the Fossen peninsula. A 15% deposit is paid at the time of booking and the remaining 85% is paid on site at NOK.

The house has its own filleting place and port for four ships. It is equipped with a bathroom with washing machine, kitchen with electric stove, dishwasher, refrigerator and freezer, complete equipment, living room TV / SAT, dining room and two bedrooms. Possibility of free WIFI internet connection.

The owner Benn has excellent gasoline boats for you with an output of 30–50Hp / 5.5m and an echo sounder.
It also offers for rent one fishing cutter, with which you can fish even in very bad weather.
We will advise you on hot places where you can catch up well.

Fishing

Fishing technique:
In spring / March, April / it is mostly pilking at depths of 60-80m. A very common catch is the 100-120cm atlantic cod. In addition, your common catch will be leng burbot, brosma burbot, halibut and haddock. In the summer it is more spinning, but it is also possible to pilk. Fishing for cod – keller, pollack, cod and mackerel.

Boats

Harbor is only 80 m from the house. There are two boats: 2 × 40Hp Honda with echo sounder, electric start and steering wheel.
Your boat is equipped with a sea echo sounder and Garmin GPS navigation. Three fishermen catch fish in these boats.
There is also a fishing cutter, which can be rented for 200 EUR per stay.
Alu Boat Kverno 6m / 50Hp four-stroke with a GPS marine plotter and a Garmin echo sounder is ready for demanding anglers. This boat can be rented for a fee of 300, – NOK / 1 day.

Nautical map

Na mapě je zřetelně vidět strategická poloha Bakkanu. Přístav je orientován na otevřené moře a v případě špatného počasí se dá lovit ve fjordu. Dobrá místa jsou mezi posledním výběžkem poloostrova a majákem. V letním období se loví na ostrově Mellstain.

Lov s průvodcem
Na místě je možné dohodnout výlet s rybářským průvodcem na kutru Shark pro maximálně 4 osoby. Platí se 10,-Euro/osoba + pohonné hmoty. Plavidlo, které bude jen doprovázet Sharka na jiné lodi platí 10,-Euro za celý den.

Ráj houbařů
Houbařská sezóna zde vrcholí kolem 15.srpna. Toto období je vhodné pro rodinné dovolené s malými dětmi. Bývá stabilní počasí s teplotami kolem 20stupňů.

Doporučená cesta:
Praha – Drážďany – Berlin – Rostock zde trajekt do Gedser (cena cca 90eur) jezdí každou druhou hodinu od 6h do 24h – Kodaň zde na most (cena 30eur) směr Malme – Goteborg – Oslo (zde se platí míto 40Nok za dálnice a 20Nok za průjezd Oslem) – směr Trondheim před Hammar odbočte na Elverum (je zde menší provoz než na E6 a nejsou zde radary!) – Atna – Tynset – Inset – Berkak zde odbočte doleva na Lokken –  Orkanger. Před Orkanger odbočte doleva směr Hitra, jeďte na Hitra a potom odbočte na Valset zde se naloďte na trajekt Valset-Brekstad. Potom pokračujte na Botengard – Oksvoll za Oksvoll na křižovatce ve tvaru T odbočte prudce doleva na Bakkan a jste v cíly. Na Bakkan Wahl Vás bude čekat český delegát Dedo145 – mobil: 0047 400 108 78.
Vzálenost cca 2100km se dá urazit za 31hodin.

Náklady na osobní auto tam a zpět včetně trajektů a paliva jsou cca 22.000,–Kč – benzín nebo 19.000Kč – nafta. Trajekty, pokud nejedete v hlavní sezóně červenec – srpen není nutné rezervovat.

TIP* V hlavní sezóně doporučujeme kvůli zacpaným dálnicím a trajektům na Hamburg, zde odbočtě na Puttgatten, a přeplavte se do dánského Rodby. Cena asi 80 EUR, jezdí každých 45 min nonstop. Dál je cesta stejná.

Accommodation

Included/Excluded

  • Accommodation
  • Boats
  • Bedclothes
  • Towels
  • Final cleaning
  • WiFi
  • Transport
  • Food

Tour's Location

Bakkan Wahl, Valsnesveien, Oksvoll, Norway

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

from 956 Kč
Per person

Inquiry

    You might also like